ikony_jak_napisac_nekrolog

JAK NAPISAĆ NEKROLOG/KLEPSYDRĘ

Definicyjnie, nekrolog jest zawiadomieniem o czyjejś śmierci lub jest tekstem – artykułem/notatką – o czyjejś śmierci. Można zamieścić go w prasie, telewizji, Internecie lub jako część osobnego wydawnictwa poświęconego uroczystości pogrzebowej danej osoby.

Klepsydra natomiast to – w praktyce – nic innego, jak powiększony do rozmiarów kartki A4 nekrolog. Umieszcza się ją najczęściej na klatce schodowej bloku lub na drzwiach domu, w którym do niedawna mieszkał zmarły, na tablicy przy kościele lub w innym publicznie dostępnym miejscu.
Zarówno klepsydra jak i nekrolog powinny składać się z kilku części informacyjnych:

 1. WSTĘP, czyli cytat. Z dzieła literackiego lub życia. Nie jest konieczny.
  Najbardziej znany:
   „Śpieszmy się kochać ludzi
                                      tak szybko odchodzą”
 2. TREŚĆ ROZPOCZYNAJĄCA: „Ze smutkiem informujemy o śmierci…”, „Z głębokim żalem powiadamiamy o odejściu…”, „Po długiej chorobie…”, itp.
 3. PERSONALIA OSOBY ZMARŁEJ: – najpierw imię, potem nazwisko.
  Tę część można poprzedzić stopniem naukowy, zwrotem grzecznościowym, itp. Na życzenie rodziny dom pogrzebowy może dodać w tym miejscu stosowną/wyróżniającą grafikę.
 4. CZĘŚĆ INFORMACYJNA: powinna zawierać dzień, godzinę i miejsce pożegnania/mszy/pogrzebu. Oraz informacje uzupełniające o np. numer wejścia na cmentarz, podstawiony transport, nieskładanie kondolencji, itp.
 5. PODPIS AUTORA: „Pozostająca w żalu rodzina”,  „Koledzy z koła wędkarskiego”, itp

KROK PIERWSZY

KROK DRUGI

FAQ

Translate »