JAK NAPISAĆ NEKROLOG/KLEPSYDRĘ
Definicyjnie, nekrolog jest zawiadomieniem o czyjejś śmierci lub jest tekstem – artykułem/notatką – o czyjejś śmierci. Można zamieścić go w prasie, telewizji, Internecie lub jako część osobnego wydawnictwa poświęconego uroczystości pogrzebowej danej osoby.
Klepsydra natomiast to – w praktyce – nic innego, jak powiększony do rozmiarów kartki A4 nekrolog. Umieszcza się ją najczęściej na klatce schodowej bloku lub na drzwiach domu, w którym do niedawna mieszkał zmarły, na tablicy przy kościele lub w innym publicznie dostępnym miejscu.
Zarówno klepsydra jak i nekrolog powinny składać się z kilku części informacyjnych:
- WSTĘP, czyli cytat. Z dzieła literackiego lub życia. Nie jest konieczny.
Najbardziej znany:
„Śpieszmy się kochać ludzi
tak szybko odchodzą” - TREŚĆ ROZPOCZYNAJĄCA: „Ze smutkiem informujemy o śmierci…”, „Z głębokim żalem powiadamiamy o odejściu…”, „Po długiej chorobie…”, itp.
- PERSONALIA OSOBY ZMARŁEJ: – najpierw imię, potem nazwisko.
Tę część można poprzedzić stopniem naukowy, zwrotem grzecznościowym, itp. Na życzenie rodziny dom pogrzebowy może dodać w tym miejscu stosowną/wyróżniającą grafikę. - CZĘŚĆ INFORMACYJNA: powinna zawierać dzień, godzinę i miejsce pożegnania/mszy/pogrzebu. Oraz informacje uzupełniające o np. numer wejścia na cmentarz, podstawiony transport, nieskładanie kondolencji, itp.
- PODPIS AUTORA: „Pozostająca w żalu rodzina”, „Koledzy z koła wędkarskiego”, itp