LISTA SPRAW DO ZAŁATWIENIA

W natłoku emocji związanych z odejściem bliskiej osoby, warto pamiętać o rzeczach mniej ważnych, niż powiadomienie lekarza i zatroszczenie się o przetransportowanie ciała do domu pogrzebowego, ale nie mniej istotnych w dłuższej perspektywie. Poniższa kolejność nie jest przypadkowa.

nr01

W oczekiwaniu na przyjazd lekarza/policji/pogotowia pogrzebowego zmniejsz ogrzewanie w pokoju, w którym przebywa osoba zmarła, lub otwórz okno, by obniżyć temperaturę. Ciała nie przenoś do innego pomieszczenia, nie dotykaj, nie rób niczego, co mogłoby utrudnić zdiagnozowanie przyczyny śmierci lub przeszkodzić w jednoznacznym zinterpretowaniu okoliczności.

nr02

Powiadom o sytuacji najbliższą rodzinę, potem przyjaciół. Ich rada i pomoc w najbliższym czasie będzie dla Ciebie bezcenna.

nr03

Zatroszcz się o pozostałych domowników, zwłaszcza osoby małoletnie lub pozostające na utrzymaniu zmarłego, znajdź mądre słowa pocieszenia. Nie zapomnij o zwierzętach, one też czują.

nr04

Gdy osoba zmarła mieszkała samotnie, wyłącz media głównymi bezpiecznikami/zaworami, do minimum zmniejsz ogrzewanie, podlej kwiaty i odsłoń zasłony. Wyczyść lodówkę/zamrażarkę z łatwo psujących się produktów. Na końcu zamknij mieszkanie/dom na wszystkie zamki, powiadom sąsiadów.

nr05

Poinformuj o zgonie pracodawcę lub szkołę/uczelnię.

NR6

Zorientuj się, czy nie ma informacji o planowanej wizycie u lekarza lub operacji; jeśli tak, to odwołaj.

NR7

Zgromadź dokumenty zmarłej osoby; testament, dowód, akt urodzenia/małżeństwa, polisy, akty własności itp.

nr08

Z oryginałem aktu zgonu odwiedź instytucje (oryginału aktu nigdzie nie zostawiaj, zezwól na zrobienie ksero), by zakończyć lub przepisać usługi:

  1. Bank (konto, lokaty, akcje, kredyty, karty kredytowe),
  2. Dostawców mediów (prąd, gaz, woda, ścieki),
  3. Ubezpieczycieli (ubezpieczenie indywidualne np. Złota jesień, ubezpieczenie nieruchomości od np. zalania/włamania, samochodu),
  4. Dostawców telefonii komórkowej/Internetu/telewizji kablowej/subskrypcja prasy/przekierowanie poczty,
  5. Spółdzielnię mieszkaniową.
nr09

Powiadom przyjaciół ze stowarzyszeń/kół zainteresowań zmarłego.

nr10

Zamknij konta w mediach społecznościowych.

nr11

Przekaż znajomym, potrzebującym lub organizacjom społecznym te rzeczy/przedmioty z majątku zmarłego, które nie będą ci potrzebne, a innym się przydadzą.

MIEJSCE I OKOLICZNOŚCI ZGONU

PRZECZYTAJ

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Translate »