JAKIE USŁUGI WYBRAĆ
 

Zacznijmy od wyjaśnienia. Gdy w 1991 roku Hanna i Zbigniew Wrotniewscy zakładali firmę pogrzebową w Koszalinie, przaśność rynku tego typu usług aż piszczała. W zasadzie nawet nie można było mówić o „rynku”; był jeden miejski monopolista, o wypracowanej przez lata PRL-u „renomie”, to wszystko. Żadnego wyboru. A oni wymyślili, że – dla odróżnienia – stworzą dom pogrzebowy, którego nie trzeba się będzie wstydzić. Taki, w którym klient załatwi dosłownie wszystko, od a do z, w jednym miejscu, na najwyższym możliwym poziomie. I po kilku dziesiątkach lat nadal tak właśnie jest.

  O wszystkich usługach, jakie oferujemy, przeczytasz w zakładce NASZE USŁUGI.

Dla uproszczenia, poniżej omówimy tylko te usługi, które bezpośrednio dotyczą organizacji i przeprowadzenia uroczystości pożegnalnej. 

Mamy świadomość, że w sytuacji, w jakiej się znajdujesz, nie zawsze pomyślisz o wszystkim, ale od tego właśnie jesteśmy my. Dopytamy, doprecyzujemy, przedstawimy możliwości lub podsuniemy sprawdzone rozwiązania. I tylko jednej rzeczy za Ciebie nie zrobimy, nie wybierzemy, tj. nie podejmiemy za Ciebie finalnej decyzji związanej z wyborem. Na przestrzeni lat nauczyliśmy się, że gust jest rzeczą absolutnie indywidualną i nie może podlegać ocenie, bo tego, jak ktoś czuje, oceniać nie wolno. I tego się trzymamy.

 
MOŻESZ NAM ZLECIĆ ODBIÓR CIAŁA Z MIEJCA ZGONU ORAZ TRANSPORT W KRAJU I ZA GRANICĄ
 

Teoretycznie rzecz oczywista, w praktyce wcale nie. Przynajmniej raz w roku ktoś nas pyta, czy może przywieźć ciało do naszego domu pogrzebowego samodzielnie. Oczywiście, że nie, to wykroczenie. Jak tego chce Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, przewóz ciała odbywa się „pojazdem specjalnym – przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu zwłok” czyli karawanem, który musi spełniać określone normy, posiadać książkę kontroli sanitarnej pojazdu itp Nawiasem mówiąc, takich obostrzeń nie ma obecnie w przypadku przewozu urny. Tę możesz transportować samodzielnie samochodem, koleją, statkiem lub samolotem po uprzednim odpowiednim zabezpieczeniu urny.

 
MOŻESZ NAM ZLECIĆ ZAŁATWIENIE WSZELKICH FORMALNOŚCI URZĘDOWYCH
 

W kraju lub za granicą. Załatwialiśmy sprawy administracyjno-celne, związane z pogrzebem/pochówkiem, z ambasadami, przedstawicielstwami handlowymi, zakładami pogrzebowymi w Kanadzie, USA, Australii, większości krajów europejskich, a także… Singapurze. Skutecznie.

 
MOŻESZ NAM ZLECIĆ PRZECHOWANIE CIAŁA DO CZASU POGRZEBU LUB KREMACJI, A URNY TAKŻE PO KREMACJI
 

Tu znów należy przywołać prawo; ciała nie wolno pochować przed upływem 24 godzin od zgonu (za wyjątkiem choroby zakaźnej jako przyczyny – w takim przypadku rodzina ma maksymalnie 24 godziny na pochowanie bliskiego), a ciało po zgonie może przebywać do 72 godzin w warunkach domowych, potem należy je zabrać do chłodni zakładu pogrzebowego lub pochować. W praktyce sugerujemy, by ciało po zgonie przebywało w domu jak najkrócej, a argumentem są kwestie sanitarne. Zalecamy także, by pogrzeb odbył się najpóźniej do tygodnia po śmierci. Tu argumentem są względy estetyczne, zwłaszcza w przypadku pożegnań z tzw. trumną otwartą. 

Urny przechowujemy natomiast – bezpłatnie – do roku od kremacji.

 
MOŻESZ NAM ZLECIĆ KREMACJĘ
 

Nasze krematorium jest najstarszym w Koszalinie, to u nas konkurencyjne firmy mierzyły piec przed zakupem swojego lub przeglądały dokumentację techniczną. Co oczywiste, mamy najdłuższe doświadczenie w spopielaniu ciał i mimo, że całością procesu steruje komputer, wiedza i praktyka jest tu niezbędna, by w przypadku konieczności dokonywać mikrointerwencji.

 
MOŻESZ NAM ZLECIĆ PRZEPROWADZENIE POCHÓWKU TRADYCYJNEGO LUB KREMACYJNEGO
 

Tymi usługami zajmujemy się już w drugim pokoleniu. Regularnie bierzemy udział w targach funeralnych, przypatrujemy się branży na rynku europejskim i amerykańskim, wprowadzamy innowacje, nie boimy się nowości. Możliwe, że zabrzmi to nazbyt nieskromnie, ale z drugiej strony będzie też na pewno prawdziwe; jeśli po tylu latach pracy czegoś nie wiemy o pochówkach, to znaczy, że nie warto tego wiedzieć.

 
MOŻESZ NAM ZLECIĆ PRZYGOTOWANIA CIAŁA DO POGRZEBU
 

Po śmierci szczątki naszych bliskich nie zawsze wyglądają tak, jak chcielibyśmy je zapamiętać. Prawdę mówiąc, rzadko tak wyglądają. Zatrudniamy specjalistów, którzy do pewnego stopnia potrafią temu zaradzić, a już na pewno zawsze umyć, uczesać, ogolić, wykonać makijaż pośmiertny, zamaskować niedostatki, ubrać itp.

 
MOŻESZ U NAS WYBRAĆ TRUMNĘ LUB URNĘ ORAZ UTENSYLIA
 

Po śmierci szczątki naszych bliskich nie zawsze wyglądają tak, jakMamy w stałej ekspozycji duży wybór modeli trumien i urn z różnych pułapów cenowych, dostępnych od ręki. Inne modele, do obejrzenia w katalogach, na życzenie sprowadzimy w ciągu 24 godzin. Oprócz trumny albo urny wybierzesz u nas krzyż lub tzw. stojak świecki (drzewiec z tabliczką w rycie świeckim), tabliczkę na krzyż lub stojak, różaniec, książeczkę do nabożeństwa, bieliznę, buty i odzież pośmiertną. chcielibyśmy je zapamiętać. Prawdę mówiąc, rzadko tak wyglądają. Zatrudniamy specjalistów, którzy do pewnego stopnia potrafią temu zaradzić, a już na pewno zawsze umyć, uczesać, ogolić, wykonać makijaż pośmiertny, zamaskować niedostatki, ubrać itp.

 
MOŻESZ USTALIĆ U NAS CZAS I MIEJSCE POCHÓWKU
 

Twoja wizyta u administratora cmentarza nie jest w tym celu konieczna. Pamiętaj jednak, by zachować odpowiednią kolejność podczas ustalania dat. Najpierw „możliwości czasowe” rodziny, potem firmy pogrzebowej i innych firm, przeprowadzających pogrzeby w tym samym miejscu i o tej samej godzinie, na końcu kapłan (jeśli pochówek jest w rycie religijnym).

 
MOŻESZ ZLECIĆ NAM WYKOPANIE GROBU lub OTWARCIE ISTNIEJĄCEGO GROBOWCA
 

Tak by przygotować miejsce do pochówku. Wbrew pozorom, ta praca wymaga sporych umiejętności i praktyki, zwłaszcza w trudnym terenie lub podczas niesprzyjającej pory roku.

 
MOŻESZ ZDECYDOWAĆ I OMÓWIĆ Z NAMI CHARAKTER I PRZEBIEG POŻEGNANIA
 

Organizujemy i przeprowadzamy zarówno uroczystości świeckie, jak i religijne. Każda z nich może być zindywidualizowana, a więc wzbogacona o wybraną przez ciebie oprawę słowną(np. mowa pożegnalna, fragment prozy lub wiersza), muzyczną (np. odtworzenie ulubionej melodii zmarłego, występ solisty lub chóru), czy prezentację audiowizualną (galeria zdjęć z podpisami, fragmenty filmów rodzinnych itp.). Jesteśmy otwarci na każdą formę uczczenia pamięci osoby zmarłej

 
MOŻESZ ZAMÓWIĆ U NAS KWIATY NA TRUMNĘ LUB URNĘ, WIEŃCE LUB WIĄZANKI
 

Wieńce lub wiązanki możesz zamówić ze stosownymi napisami na szarfach. Możesz wybrać z katalogu albo zamówić indywidualną kompozycję. Nasze florystki przez lata pracy wykonały kilkadziesiąt tysięcy wieńców i wiązanek, dlatego wiedzą, jak przygotować kompozycję, by ta nie rozpadła się podczas wieszania na stojaku przy trumnie czy składania przed mogiłą. Wyboru i zakupu możesz u nas dokonać także elektronicznie, ze wskazaniem terminu i miejsca odbioru.

 
MOŻESZ U NAS ZAMÓWIĆ NEKROLOG I UŁOŻYĆ KLEPSYDRĘ
 

Nekrolog zostanie zamieszczony w dowolnie wybranej gazecie (wydanie internetowe i „papierowe”), a także na naszej stronie internetowej, przy czym zanim dojdzie do publikacji, nekrolog powstanie na twoich oczach i sam zatwierdzisz jego kompozycję. Identycznie rzecz się ma z klepsydrą.

 
MOŻESZ U NAS ZAMÓWIĆ ZAREJESTROWANIE LUB PRZESYŁANIE ONLINE UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH
 

Wykonujemy zdjęcia lub filmy w najbardziej popularnych formatach, tworzymy z nich kompozycje do wyświetlenia na ekranie komputera/telewizora lub przekazujemy gotowe wydruki. Przeprowadzamy także transmisje „LIVE” z uroczystości pożegnalnych; dotychczasowe były odbierane np. w Japonii i na Kostaryce.

 
MOŻESZ U NA ZAMÓWIĆ ZINDYWIDUALIZOWANĄ PUBLIKACJĘ O UROCZYSTOŚCI ORAZ OSOBIE, KTÓRĄ ŻEGNASZ

 

Np. w postaci broszury z życiorysem, fotografią, cytatami kondolencji, a także numerem kwatery/rzędu/grobu, gdzie spoczywa ciało. Możemy tez przygotować podziękowania dla uczestników pogrzebu, które zamieścimy w prasie.

PRZED POGRZEBEM

PO POGRZEBIE

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Translate »