- Dobrym i odpowiadającym współczesnym czasom sposobem na wyrażenie współczucia rodzinie jest umieszczenie kilku ciepłych słów na stronie internetowej, dodanie wirtualnego znicza lub wiązanki.
- Taką możliwość – całkowicie bezpłatnie – zapewnia firma WROTNIEWSCY.PL na swojej stronie internetowej. Wpisu można dokonać w dowolnym momencie, zarówno przed jak i po pogrzebie, np.: „Spoczywaj w spokoju Ciociu” , „Czas szybko ucieka, pamięć zostaje, a w pamięci Ty nasza zawsze z uśmiechem na twarzy”, „Co Ciebie spotkało, nas nie ominie, Ty jesteś już w domu, my jeszcze w gościnie” lub zwyczajnie „ Agnieszko, będzie mi brakować naszych wspólnych wypraw rowerowych”, „Romku, spotkamy się tam, w niebie, w lesie na polowaniu”
- Przed pogrzebem. Najbliżsi oraz przyjaciele mogą udać się do domu rodziny zmarłego i złożyć kondolencje osobiście. Warto też zaproponować swoją pomoc w trudnych chwilach. Dalsi znajomi mogą złożyć kondolencje telefonicznie, należy pamiętać jednak, aby była to krótka rozmowa, chyba że dialog będzie podtrzymywała rodzina zmarłego.
- Podczas pogrzebu. W naszej tradycji przyjęte jest składanie kondolencji na cmentarzu po zakończonej ceremonii. Można także złożyć kondolencje przed rozpoczęciem ceremonii w kaplicy /domu pogrzebowym.
- Po pogrzebie – Jeśli z jakiś powodów byliśmy nieobecni na pogrzebie, można przesłać kondolencje w formie listownej lub zadzwonić. SMS lub e-mail nie są właściwymi formami do wyrażenia żalu i współczucia rodzinie z powodu odejścia kogoś bliskiego.
- Kondolencje powinny być krótkie … uścisk dłoni, pocałunek w policzek, przytulenie. Pamiętajmy, że rodzina jest zmęczona i w złej kondycji psychicznej.
- Jeśli rodzina prosi o nieskładanie kondolencji, to należy bez-względnie się do takiego życzenia zastosować.
- Przykładowe kondolencje: „”Przyjmij proszę od nas najszczersze wyrazy współczucia”, „Proszę przyjmij kondolencję z powodu two-jej straty”, „Wyrazy współczucia” , „Bardzo nam przykro z powodu twojej straty, jeśli możemy w czymś pomóc po prostu daj znać”