KONDOLENCJE
 

Dobrym i odpowiadającym współczesnym czasom sposobem jest umieszczenie kilku ciepłych zdań na stronie internetowej, dodając wirtualny znicz lub wiązankę. Taką możliwość – całkowicie bezpłatnie – zapewnia firma WROTNIEWSCY.PL na swojej stronie internetowej. Wpisu można dokonać w dowolnym momencie, zarówno przed jak i po pogrzebie, np.: „Spoczywaj w spokoju Ciociu” , „Czas szybko ucieka, pamięć zostaje, a w pamięci Ty nasza zawsze z uśmiechem na twarzy”, „Co Ciebie spotkało, nas nie ominie, Ty jesteś już w domu, my jeszcze w gościnie” lub zwyczajnie „ Agnieszko, będzie mi brakować naszych wspólnych wypraw rowerowych”, „Romku, spotkamy się tam, w niebie, w lesie na polowaniu”.

Przed pogrzebem.

 Najbliżsi oraz przyjaciele mogą udać się do domu rodziny zmarłego i złożyć kondolencje osobiście. Warto też zaproponować swoją pomoc w trudnych chwilach. Dalsi znajomi mogą złożyć kondolencje telefonicznie, należy pamiętać jednak, aby była to krótka rozmowa, chyba że dialog będzie podtrzymywała rodzina zmarłego.

Podczas pogrzebu. 

W naszej tradycji przyjęte jest składanie kondolencji na cmentarzu po zakończonej ceremonii. Można także złożyć kondolencje przed rozpoczęciem ceremonii w kaplicy /domu pogrzebowym.

 
Po pogrzebie. 

Jeśli z jakiś powodów byliśmy nieobecni na pogrzebie, można przesłać kondolencje w formie listownej lub zadzwonić. SMS lub e-mail nie są właściwymi formami do wyrażenia żalu i współczucia rodzinie z powodu odejścia kogoś bliskiego.

 
Kondolencje powinny być krótkie … uścisk dłoni, pocałunek w policzek, przytulenie. Pamiętajmy, że rodzina jest zmęczona i w złej kondycji psychicznej.

Jeśli rodzina prosi o nieskładanie kondolencji, to należy bezwzględnie się do takiego życzenia zastosować.

Przykładowe kondolencje: „”Przyjmij proszę od nas najszczersze wyrazy współczucia”, „Proszę przyjmij kondolencję z powodu twojej straty”, „Wyrazy współczucia” , „Bardzo nam przykro z powodu twojej straty, jeśli możemy w czymś pomóc po prostu daj znać”

 
UBIÓR
 

Jako znak żałoby – zwłaszcza dla najbliżej rodziny – wskazane jest założenie na klapę marynarki lub żakietu czarnej wstążki lub opaski.

Emaliowany znaczek w kształcie wstążki z aksamitu można zakupić w firmie WROTNIEWSCY.pl. W niektórych regionach Polski na rękaw marynarki, na ramię, zakłada się czarną opaskę o szerokości ok. 10 cm.

Czarny kolor ubioru zasadniczo zarezerwowany jest dla rodziny. Pozostali żałobnicy powinni pomyśleć o ubiorach w kolorach stonowanych – szarych, brązowych i granatowych.

Należy unikać kreacji zbyt krótkich, tj. odsłaniających uda (panie) lub o zbyt krzykliwych kolorach (panowie), a także strojów sportowych lub dżinsowych.

 
KWIATY
 

Wieńce oraz wiązanki wraz z szarfą można zamówić, wybierając z szerokiej oferty na stronie internetowej firmy WROTNIEWSCY.PL. Na życzenie klienta zamówione kwiaty wraz z szarfą zostaną dostarczone bezpośrednio na cmentarz. Zapłacić można online. Istnieje też możliwość osobistego odbioru z kwiaciarni firmy WROTNIEWSCY.PL. Gdybyśmy zapomnieli o wcześniejszym zamówieniu, można na miejscu, tj. przy ul. Różanej 8, zakupić gotowy wieniec lub wiązankę.

Najbliższa rodzina i przyjaciele najczęściej przynoszą wieńce. Ważne jest, aby dodać szarfę z osobistym napisem. Pozostali żałobnicy przynoszą wieńce lub wiązanki. Zawsze dobrze jest widziane, jeśli szarfa ma indywidualny napis, ale może być też szarfa z ogólnym napisem, czyli sloganem: „Drogiemu Andrzejowi – przyjaciele z pracy”, „Kochanej Cioci – Agnieszka z dziećmi”, „Ostatnie pożegnanie – sąsiedzi z ulicy Miłej”.

Wieńce, wiązanki możemy przekazać obsłudze pogrzebu już w domu pogrzebowym/kaplicy, wówczas zostaną ułożą obok trumny, następnie przewiezione na cmentarz. Wieńce można przekazać obsłudze również po zakończonym pogrzebie, wówczas zostaną ułożone na mogile.

Rodzaje kwiatów najczęściej wybieranych na pogrzeb to róże, goździki, chryzantemy, lilie, gerbery, astry, mieczyki.

 
STYPA
 

Zaproszenie na stypę to wyróżnienie, wiec jeśli to możliwe, należy przyjąć zaproszenie.

Pamiętajmy, że stypa to pierwsza chwila, w której rodzina zmarłego może psychicznie odpocząć, odprężyć się.

Podczas stypy unikamy głośnych rozmów, śmiechu, picia alkoholu w większych ilościach. W żadnym wypadku nie kłócimy się, nie rozwiązujemy starych ani nowych problemów, na to przyjdzie czas później.

Jeśli nie potrafimy powstrzymać się od waśni z innymi żałobnikami, wskazane jest, aby zrezygnować z uczestnictwa w stypie.

 
CZAS ŻAŁOBY (TERMINY ZWYCZAJOWE)
 

Po małżonku – jeden rok i sześć tygodni.

Po rodzicach – sześć miesięcy żałoby i następne sześć miesięcy tzw. półżałoby (ubieramy się w szare stonowane stroje ).

Rodzeństwo i dziadkowie – sześć miesięcy.

Dalsi krewni – trzy miesiące.

Po dzieciach – brak jednoznacznych terminów.

Jeśli z jakiś względów nie możemy nosić ubioru stosownego do czasu żałoby, ubieramy się w stonowane kolory, pamiętając o czarnej opasce lub wstążce.

Pamiętajmy, że powyższe terminy są jedynie zwyczajowe, a ze stratą każdy godzi się w odpowiednim dla siebie czasie.

 
TO TAKŻE WARTO WIEDZIEĆ
 

Na czas trwania uroczystości pogrzebowych BEZWZGLĘDNIE wyłączamy telefony komórkowe i inne urządzenia wydające dźwięki.

Jeśli jesteśmy osobą niewierzącą, ale zdecydowaliśmy się na udział pogrzebie u osoby wierzącej, powinniśmy dopasować swoje zachowanie do ogólnie przyjętych zwyczajów w czasie religijnego obrzędu. Jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe, to lepiej powstrzymać się od udziału w ceremonii, ograniczając się do złożenia kondolencji.

Jeśli rodzina poprosi nas o odczytanie kilku słów o zmarłym, to należy się do tego wcześniej rzetelnie przygotować. Mowę taką wygłaszamy w domu pogrzebowym lub przy grobie, pamiętając, że to wyjątkowe wyróżnienie, a także spora odpowiedzialność.

W sytuacji, gdy nikt z żałobników nie czuje się na siłach wygłosić mowy, mowę taką może wygłosić mistrz ceremonii, tj. pracownik firmy pogrzebowej (celebrans).

  Za pośrednictwem naszej firmy, na internetowej stronie WROTNIEWSCY.PL żałobnicy mogą zamieścić kilka słów o zmarłym w postaci wspomnienia, notatki biograficznej, czy opisu szczególnego wydarzenia, w którym uczestniczyła osoba zmarła. Po ceremonii pożegnania rodzina zmarłego może poprosić nas o zamieszczenie na naszej stronie internetowej podziękowań, może także zamówić w naszym biurze zamieszczenie podziękowań w lokalnej gazecie (w cenie redakcyjnej). Wszelkie informacje na stronie WROTNIEWSCY.PL zamieszczamy bezpłatnie.

PORADY

Translate »
Nie ma produktów w koszyku!
0