ZGON PO COVID-19
 

  Najpierw zapoznaj się z informacjami ogólnymi na stronie: GDY KTOŚ UMIERA.

 
W SZPITALU
 

Szpital zawiadomi Cię o odejściu osoby bliskiej. Poda datę, godzinę i przyczynę zgonu. Z kolei na Tobie spoczywa obowiązek powiadomienia firmy pogrzebowej, by zabrała ciało ze szpitala. Zazwyczaj konieczne jest upoważnienie pisemne, jednak jeśli szpital nie ma własnego prosektorium wystarczy telefoniczne. Podaj wówczas, że przyczyną zgonu była choroba zakaźna. Nie zatajaj tego przynajmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze – bezpieczeństwo. Obsługa pogotowia pogrzebowego powinna przygotować się na kontakt z zagrożeniem, w takim przypadku środki ochronne i sposób postępowania przy odbiorze ciała ze szpitala szczegółowo opisują przepisy wydane przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Po drugie – zanim przedstawiciele domu pogrzebowego wyjadą po ciało, z uwagi na wyżej wymienione przepisy/procedury, muszą wiedzieć, czy pochówek będzie odbywał się w sposób tradycyjny, czy kremacyjny. To o tyle istotne, że do szpitala zabiorą ze sobą jeden z dwóch typów trumien – kremacyjną lub tradycyjną.

  W praktyce oznacza to, że w momencie powiadamiania zakładu pogrzebowego o zgonie i konieczności odebrania ciała, musicie wiedzieć, na jaki typ pochówku się decydujecie. Niestety, z powodów sanitarnych nie można tego odłożyć „na później”, ani zmieniać raz dokonanego wyboru.

1_TRADYCYJNA
1/ Trumna TRADYCYJNA do pochówku ziemnego jest dopuszczona przez Głównego Inspektora Sanitarnego do pochówku ciał zakażonych COVID-19.
2_KREMACYJNA DREWNIANA
2/ Trumna KREMACYJNA DREWNIANA. Bez ozdób, bez części metalowych, nielakierowana lub lakierowana tzw. lakierem wodnym. Surowe drewno ma swój urok, a i aspekt ekologiczny jest istotny.
4_KREMACYJNA EKOLOGICZNA
4/ Trumna KREMACYJNA EKOLOGICZNA wykonana jest wyłącznie z tektury, nie zawiera lakierów czy ozdób, czasami motywy naniesione farbami wodnymi nadają jej nieco mniej surowy wygląd. Możliwe też, że najmniej rzuca się w oczy, ale z całego asortymentu trumien jest najbardziej przyjazna naturze.
3_KREMACYJNA LAMINOWANA
3/ Trumna KREMACYJNA LAMINOWANA jest wykonana z tektury powleczonej „folią” z nadrukiem. Również przeznaczona jest do pochówków tzw. pokowidowych. Dostępnych jest wiele wzorów, więc na ogół klienci nie mają problemu z decyzją. Rodziny najczęściej wybierają ten typ trumny ze względu na jej estetykę, zwłaszcza gdy ceremonia pożegnania wiąże się z wystawieniem trumny.

Kartę zgonu, rzeczy osobiste, historię choroby rodzina może odebrać w sekretariacie oddziału osobiście lub zlecić odbiór firmie pogrzebowej. Zazwyczaj kartę zgonu wystawia ordynator oddziału, a dzieje się to około godziny 10.00 (godzinę warto uzgodnić telefonicznie), często następnego dnia.

 
Zgodnie z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, od tego momentu ciało powinno zostać pochowane w ciągu 48 godzin. Teoretycznie. W normalnych czasach. W normalnym świecie.

  Szpital zwraca rzeczy osobiste osoby zmarłej w szczelnym worku foliowym, jednak rzeczy te nie są odkażone. Przypominamy, że wirusy odpowiedzialne za COVID-19 znajdowano w postaci aktywnej na różnych przedmiotach nawet po 28 dniach. Dlatego zalecamy, by worek odstawić na minimum miesiąc w bezpiecznym miejscu np. piwnicy, a potem – przy zachowaniu pełnej ostrożności tj. rękawiczki, maseczka, okulary, np. przeciwdeszczowy płaszcz foliowy – otworzyć na dworze, stojąc tyłem do wiatru. Potrzebne rzeczy najlepiej od razu odkazić środkiem dezynfekującym, pozostałe – zostawić na dłuższy czas do wietrzenia, a potem zutylizować.

Po otrzymaniu dokumentów medycznych, możesz zająć się wyrabianiem dokumentu administracyjnego, potwierdzającego śmierć, jakim jest akt zgonu. Wyrabia się go w urzędzie stanu cywilnego, właściwym dla miejsca zgonu (a nie miejsca zamieszkania czy urodzenia). Tę czynność także możesz zlecić firmie pogrzebowej, a samemu zająć się ustalanie terminu pogrzebu oraz planowaniem jego przebiegu.

  Główny Inspektor Sanitarny zaleca kremację w przypadku zgonów będących skutkiem choroby zakaźnej. Nie oznacza to jednak konieczności kremowania; dopuszczalne są także pochówki tradycyjne. Bez względu na rodzaj pochówku, po odkażeniu ciała oraz trumny, trumna nie będzie już otwierana. Obowiązujące prawo nie stworzyło takiej możliwości.

 
W DOMU, HOSPICJUM, W DOMU OPIEKI
 

W pierwszej kolejności o zgonie należy powiadomić – w zależności od pory dnia – lekarza rodzinnego, pogotowie lub jednostkę służby zdrowia, która pełni akurat dyżur. Nie zatajaj domniemanej przyczyny śmierci; pozwól medykom przygotować indywidualne środki ochrony. Firma pogrzebowa odbierze ciało dopiero po wystawieniu przez przedstawiciela służby zdrowia jednego z dwóch dokumentów medycznych: karty zgonu lub karty czynności medycznych. I jest to jedyna właściwa kolejność.

  Oczekiwanie na przybycie służb medycznych może potrwać. Zwłaszcza w święta i weekendy. Jednak nie ma innego wyjścia; priorytetem są ludzie żywi, stwierdzanie zgonu zwyczajowo może się odbyć w późniejszym terminie. W Koszalinie nie mamy koronera, czyli – jak np. w Słupsku – lekarza opłacanego z pieniędzy samorządowych, który głównie zajmuje się orzekaniem zgonów.

W przypadku otrzymania przez rodzinę karty czynności medycznych należy ją w pierwszym możliwym terminie zamienić u lekarza rodzinnego (w przypadku przyjezdnych w najbliższym ośrodku zdrowia, tzw. rejonie) na kartę zgonu. Procedura trwa około 10 minut, pomocne są panie z rejestracji w przychodni. Potrzebny przy tym będzie (odkażony!) dowód osobisty osoby zmarłej. „Zamiana” dokumentów medycznych nie wstrzymuje możliwości odbioru ciała przez firmę pogrzebową.

Dzwoniąc do pogotowia pogrzebowego także nie zatajaj przyczyny zgonu. Po pierwsze – chodzi o bezpieczeństwo; obsługa powinna przygotować się na kontakt z zagrożeniem, w takim przypadku środki ochronne i sposób postępowania przy odbiorze ciała także szczegółowo opisują przepisy wydane przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Po drugie – zanim przedstawiciele domu pogrzebowego wyjadą po ciało, z uwagi na wyżej wymienione przepisy/procedury, muszą wiedzieć, czy pochówek będzie odbywał się w sposób tradycyjny, czy kremacyjny. To o tyle istotne, że na miejsca zgonu zmarłego na chorobę zakaźną panowie z obsługi zabiorą jeden z dwóch typów trumien – kremacyjną lub tradycyjną.

  W praktyce oznacza to, że w momencie powiadamiania zakładu pogrzebowego o zgonie i konieczności odebrania ciała, musicie wiedzieć, na jaki typ pochówku się decydujecie. Niestety, z powodów sanitarnych nie można tego odłożyć „na później”, ani zmieniać raz dokonanego wyboru.

Po otrzymaniu dokumentów medycznych, możesz zająć się wyrabianiem dokumentu administracyjnego, potwierdzającego śmierć, jakim jest akt zgonu. Wyrabia się go w urzędzie stanu cywilnego, właściwym dla miejsca zgonu (a nie miejsca zamieszkania czy urodzenia). Tę czynność także możesz zlecić firmie pogrzebowej, a samemu zająć się ustalaniem terminu pogrzebu oraz planowaniem jego przebiegu.
Zgodnie z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ciało osoby zakażonej powinno zostać pochowane w ciągu 48 godzin. Teoretycznie. W normalnych czasach. W normalnym świecie.

  Nie ma żadnych przeszkód formalnych lub prawnych, by trumna lub urna ze szczątkami osoby zmarłej na chorobę zakaźną były wystawione podczas uroczystości pożegnalnych w kościele, kaplicy lub domu pogrzebowym. Niemniej wcześniej najlepiej rzecz przedyskutować z kapłanem. W przypadku naszego domu pogrzebowego obowiązuje zakaz dotykania trumny, która podczas uroczystości znajduje się za specjalnie ustawioną barierką.

MIEJSCE I OKOLICZNOŚCI ZGONU

PRZECZYTAJ

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Translate »
Nie ma produktów w koszyku!
0