ZGON W DOMU OPIEKI
 

  Najpierw zapoznaj się z informacjami ogólnymi na stronie: GDY KTOŚ UMIERA.

ZGON W DOMU OPIEKI
O odejściu pensjonariusza rodzinę lub wcześniej wskazane osoby powiadamia – najczęściej telefonicznie - personel domu opieki. Zajmie się także wezwaniem lekarza, który stwierdzi zgon i wypisze kartę zgonu. Fot. pixabay.com

Po odejściu pensjonariusza rodzinę lub wcześniej wskazane osoby powiadamia – najczęściej telefonicznie – personel placówki. Zajmie się także wezwaniem lekarza, który stwierdzi zgon i wypisze kartę zgonu. Od tego momentu ciało Waszego bliskiego w ciągu dwóch godzin powinno zostać przetransportowane przez firmę pogrzebową do chłodni, ponieważ domy opieki nie mają warunków, by je przechowywać.

Podczas rozmowy z personelem domu opieki powinniście wskazać, która firma ma się zatroszczyć o przetransportowanie Waszego bliskiego. Takie dyspozycje możecie złożyć też wcześniej, przed odejściem Waszego bliskiego, np. w sytuacji, kiedy zostaniecie poinformowani o pogorszeniu się jego stanu zdrowia.  Wówczas w odpowiednim czasie przedstawiciel domu opieki sam wezwie  wybrane przez Was POGOTOWIE POGRZEBOWE. W przypadku zgonu w domu opieki, pracownicy pogotowia pogrzebowego WROTNIEWSCY.PL  mogą wraz z ciałem odebrać także rzeczy osobiste zmarłego, kartę zgonu (czyli dokument medyczny, opisujący przyczynę i czas zgonu) i dowód osobisty. Mogą, ale nie muszą. To Wasza decyzja, a o jej zakresie powinniście tylko poinformować pracowników domu opieki. Gdy Wasz bliski znajduje się już w chłodni zakładu pogrzebowego, powinniście zająć się wyrobieniem aktu zgonu (administracyjnego  potwierdzenia odejścia Waszego bliskiego) – o ile na podstawie wcześniejszej umowy z Wami nie zrobi tego dom opieki –  oraz planowaniem przebiegu uroczystości pogrzebowych. O ile w pierwszej sprawie możemy Was wyręczyć niemal całkowicie, o tyle w drugiej będziemy jedynie głosem doradczym.

  O planowaniu pogrzebu przeczytasz w zakładce JAK ZORGANIZOWAĆ POGRZEB.

MIEJSCE I OKOLICZNOŚCI ZGONU

PRZECZYTAJ

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Translate »
Nie ma produktów w koszyku!
0