KALENDARIUM CZYNNOŚCI
 

Poniżej znajdziecie zestawienie czynności, które należy wykonać po odejściu Waszego bliskiego, w odpowiednim czasie. To schemat uproszczony. Oczywiście najkorzystniej dla Państwa jest skontaktować się z nami, a My na spokojnie, profesjonalnie i rzeczowo przedstawimy Państwu wszystkie opcje i możliwości oraz krok po kroku pokierujemy dalszymi działaniami.
W przypadku zgonu z powodu choroby zakaźnej, zgonu za granicą lub tzw. prokuratorskiego (a więc gdy decyzję o wydaniu ciała rodzinie podejmuje prokurator) ten terminarz nie obowiązuje. W przypadku kremacji istnieje możliwość podzielenia uroczystości pogrzebowych na dwie części; pierwsza odbywać się będzie według poniższego kalendarium, a po kremacji można poczekać z przeprowadzeniem uroczystości pogrzebowych, czyli tzw. wchowania, w skrajnych przypadkach nawet 12 miesięcy ( ZUS ma obowiązek wypłacenia zasiłku pogrzebowego, jeśli pochówek nastąpi do 12 miesięcy po zgonie). Nasz dom pogrzebowy może przechować dla Państwa bezpłatnie urnę do czasu pogrzebu.

ksiazka_01_dzien_n
  • Tak szybko, jak to możliwe, powiadom lekarza rodzinnego lub z pogotowia, by ten stwierdził zgon.

  • W przypadku szpitala, hospicjum, DPS wezwaniem lekarza zajmie się każda z wymienionych instytucji.

  • Wezwij pogotowie pogrzebowe WROTNIEWSCY.PL, by te przewiozło i zabezpieczyło ciało w chłodni.

  • Ten punkt dotyczy także niektórych szpitali/oddziałów szpitalnych, które nie dysponują własną chłodnią lub prosektorium. Więcej w zakładce ZGON W SZPITALU.

ksiazka_02-03_dni_n
  • Jeśli medyk stwierdzający zgon wystawił kartę czynności medycznych zamień ją u lekarza rodzinnego na kartę zgonu (dokument medyczny potwierdzający zgon).

  • Z kartą zgonu i dowodem osoby zmarłej zarejestruj zgon w urzędzie stanu cywilnego (właściwego dla miejsca zgonu, a nie urodzenia czy zamieszkania) i uzyskaj akt zgonu (dokument administracyjny potwierdzający zgon). Tę czynność możesz zlecić także firmie pogrzebowej WROTNIEWSCY.PL.

  Zastanów się, ile aktów zgonu potrzebujesz, bo każdy dodatkowy kosztuje 22 złote. Bezpłatnie dostaniesz dwa – jeden dla siebie, drugi dla ZUS (ten może zostać do Ciebie odesłany po 30 dniach). Administracja cmentarza, ewentualnie ksiądz, poproszą o ksero zgodne z oryginałem. Ale już firma ubezpieczeniowa (ubezpieczenie indywidualne) będzie potrzebowało oryginału do wypłaty odszkodowania, o oryginał poprosi też np. sąd, który zajmie się podziałem majątku.

  • Umów się na wizytę w domu pogrzebowym, by wybrać termin pogrzebu, jego rodzaj oraz zaplanować przebieg uroczystości pożegnalnych.

  • Powiadom rodzinę, znajomych o ustaleniach odnośnie pogrzebu.

Przyjmij założenie, że ustalając cokolwiek w sprawie pogrzebu, zawsze należy zacząć od wizyty w firmie pogrzebowej. To ona – w Twoim imieniu – skontaktuje się z administratorem cmentarza w spawie wyboru miejsca spoczynku w określonej lokalizacji, uzyska zgodę na prowadzenie prac ziemnych lub dochowania do istniejącego grobu, ustali i wynajmie na określony termin i czas cmentarną kaplicę, uzgodni godzinę i trasę przejścia przez cmentarz konduktu, by np. nie spowodować konfliktu z innym konduktem (nagłośnienie!). Ty natomiast, po uzgodnieniu wielu istotnych szczegółów, będziesz zmuszony osobiście skontaktować się z księdzem, by omówić jego udział w uroczystości. W tym Cię nie zastąpimy.

ksiazka_03-06_dzien_n
  • Przeprowadzenie uroczystości pogrzebowych. 

ksiazka_02-04_miesiac_n
  • Należy posprzątać grób po uroczystości. Wyrzucić sztuczne wieńce, lampiony.

  • Można założyć tzw. formę nagrobną, czyli obramowanie z drewna, które wspomaga zachowanie grobu ziemnego w formie kopczyka.

  • Obie czynności możesz zlecić firmie pogrzebowej WROTNIEWSCY.PL.

Zakres usług i cennik znajdziesz w zakładce OPIEKA NAD GROBAMI , CENNIK, ZAKRES USŁUG

ksiazka_06-12_miesiac_n
  • W zależności od właściwości gruntu, warunków pogodowych oraz pory roku, w którym odbył się pogrzeb, dopiero po upływie minimum 6 miesięcy, a w większości przypadków zalecamy 12 miesięcy, można zlecić wykonanie i postawienie pomnika. W tym czasie osiadającą w grobie ziemię należy uzupełnić.

  • Termin ten nie dotyczy tzw. grobowców, a więc grobów, które mają wybudowane ściany betonowe, a stropem są zbrojone płyty; na takich grobach pomnik można wykonać właściwie natychmiast. W wypadku grobu urnowego ziemnego również możecie postawiać nagrobek po upływie miesiąca. W tym przypadku urna nie jest wchowana tak głęboko, jak w przypadku grobu tradycyjnego z trumną.

W przypadku grobów ziemnych, przestrzeń nad trumną składa się z mieszaniny ziemi i powietrza. Zanim nastąpi sedymentacja, a więc naturalne osiadanie, zagęszczanie się ziemi (wypieranie powietrza), potrzebny jest czas oraz… woda. To deszcz powoduje/przyspiesza proces osiadania. I dopiero na takim „ubitym” gruncie można postawić pomnik. Dodajmy, że na cmentarzu nie wolno używać zagęszczarek mechanicznych. Jeśli pomyślisz o postawieniu pomnika odpowiednio wcześniej, zapłacisz mniej. Gdy pozycja „pomnik” znajdzie się na FV rozliczeniowej z ZUS – stawka vat wynosi 8%, ale jeśli zamówisz go w późniejszym terminie – 23%. Przy obecnej cenie kamienia są to realne oszczędności.

MIEJSCE I OKOLICZNOŚCI ZGONU

PRZECZYTAJ

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Translate »
Nie ma produktów w koszyku!
0