RODZAJE GROBÓW, GROBOWCÓW, NAGROBKÓW
 

Miejsce pochówku rozumiane, jako konkretne miejsce spoczynku.

Do wyboru jest kilka rodzajów grobów i grobowców, niezliczona ilość nagrobków. Dla odróżnienia, najprościej; grób to wykop w ziemi o długości i szerokości nieco większych niż trumna. Natomiast grobowiec, to wymurowane w tym wykopie „pomieszczenie” bez wylanej podłogi i z sufitem montowanym po złożeniu urny lub trumny.  Po włożeniu do grobowca trumny (lub trumien) i „założeniu sufitu”, na powierzchni stawiamy nagrobek, nazywany także pomnikiem.

Jest jeszcze koumbarium (tzw. półka w ścianie urnowej), gdzie można pochować przynajmniej dwie urny.

Zacznijmy od grobów. Dzielimy je na:

  • urnowe ziemne (orientacyjnie, to nieco więcej niż 1/3 długości grobu do pochówku tradycyjnego, a więc z trumną). I jak nazwa wskazuje, służą do pochowania urny. Jednej lub kilku. Dochować urnę do urny można w każdej chwili. Zwykle można pochować w takim grobie 4 standardowe urny. W Koszalinie taki grób wykupujemy bezterminowo,

Najmniejszy jest grób ziemny urnowy. Przeznaczony do pochowania od jednej do czterech urn.
  • ziemne pojedyncze, a więc do pochowania w ziemi, czyli w sposób tradycyjny, jednej trumny. Po 20 latach od ostatniego pochówku można dokonać następnego. W przypadku urn – w każdej chwili, bez względu na to, ile czasu minęło od ostatniego pogrzebu,
Niemal trzy razy większy jest grób pojedynczy, służący do pochówku jednej trumny lub jednej albo wielu urn.
  • ziemny podwójny, służący do pochowania dwóch trumien jedna obok drugiej ( grób rodzinny) lub jedna na drugiej( grób głębinowy). Ważne; drugie ciało wolno dochować w każdej chwili. Jeśli minęło 20 lat od ostatniego pochówku, możesz dochować… następne, czyli trzecie. A po następnych 20 latach – czwarte, itd. W przypadku urn – w każdej chwili, bez względu na to, ile czasu minęło od ostatniego pogrzebu.

Największy grób ziemny – w pionie (tzw. głębinowy) lub w poziomie (tzw. rodzinny; brak zdjęcia, ale w uproszczeniu to dwa groby pojedyncze obok siebie) – pozwoli na pochowanie minimum dwóch trumien, jedna nad drugą, lub wielu urn.

  WAŻNE: przy każdym pochówku w grobie podwójnym poziomym tzw. rodzinnym musisz uzupełnić opłatę cmentarną za oba groby.

Teraz grobowce:

  • grób murowany urnowy, a więc grób w postaci grobowca pod urnę lub max. 4 urny. Zrozumiałe jest samo przez się, że kolejną urnę można dochować w każdej chwili. Grób wykupowany jest bezterminowo,

Najmniejszym grobem murowanym jest grób urnowy. Można w nim złożyć do 4 urn. Ma tę zaletę, że pomnik, który wieńczy grób murowany, jest znacznie mniejszy – czytaj: tańszy – niż w przypadku pozostałych grobowców.
  • grób murowany pojedynczy, czyli grób z wymurowaną komorą na jedną trumnę. Jeśli myślisz o dochowaniu drugiej trumny lub urny, musi minąć 20 lat (miesiąc do miesiąca). Grobowiec musi być bezwzględnie zamknięty przez 20 lat od wchowania ostatniej trumny. Grób wykupowany jest na 20 lat,

Grób murowany pojedynczy jest najczęściej wybierany przez osoby samotne lub takie, które wiedzą, że w tym grobie nie nastąpi dochowanie urny lub ciała przed upływem 20 lat od pierwszego pochówku.
  • grób murowany podwójny w pionie; a więc grób z dwiema komorami. „Sufit” przedziela dwie trumny, przy czym najstarsza jest na spodzie, a drugą trumnę lub zamiast niej – nawet kilka urn – można dochować w każdej chwili. Grób wykupowany jest bezterminowo,

Grób murowany podwójny w pionie; pierwsza trumna składana jest zawsze na dole, a komora z nią jest zamykana betonową płytą. Następną trumnę stawia się na tej płycie i od góry zamyka komorę kolejną płytą. Nagrobek – to ta część nadziemna grobu, najczęściej z płytą epitafijną, czyli napisową – można postawić zarówno po zapełnieniu pierwszej jak i drugiej komory (gdy zachodzi konieczność dochowania do drugiej komory, na czas uroczystości nagrobek jest na chwilę demontowany).
  • grób murowany na dwie trumny w poziomie. Trumny (lub miejsca na nie) mogą być oddzielone wspólną ścianką, ale nie jest to obowiązkowe, lecz wówczas należy każdą z komór wymurować oddzielnie. Po dwóch pochówkach następny, trzeci, można wykonać dopiero po 20 latach (miesiąc do miesiąca); dotyczy także urn. Grób wykupowany jest bezterminowo,

Grób murowany podwójny w poziomie, nazywany także „grobem rodzinnym” lub już po wybudowaniu pomnika „grobowcem rodzinnym”, to grób najdroższy jeśli chodzi o wykonanie samego grobu, wniesienie opłaty do kasy miejskiej oraz postawienie nadziemnej części, czyli pomnika. Po stronie plusów jest natomiast prestiż podwójnego miejsca, wygląd potencjalnego pomnika. I to w zasadzie tyle.
  • kolumbarium – to specyficzny grobowiec na urny, wymurowany na powierzchni, w którym groby sąsiadują ze sobą w ścianie, niczym szuflady w szafie. Mieści dwie urny. Drugą można dochować w każdej chwili. Grób wykupowany jest bezterminowo. 

W naszym regionie kolumbaria są obiektami wolnostojącymi, zlokalizowanymi w różnych częściach cmentarzy. Co ważne, z każdym rokiem ich przybywa m.in. dlatego, że nie sprawiają problemów przy stawianiu, ponieważ mają budowę modułową i wykonywane są z prefabrykatów. W Koszalinie kolumbaria mają kształt rotundy lub tzw. ściany. Fot. wrotniewscy.

PRZED POGRZEBEM

PO POGRZEBIE

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Translate »
Nie ma produktów w koszyku!
0