ZAMÓW ZDJĘCIA, FILM, POKAZ SLAJDÓW, DRUK OKOLICZNOŚCIOWY LUB TRANSMISJĘ ONLINE
 

Życie pędzi w zawrotnym tempie. Pogrzeb jest dziś jedną z dwóch okazji, obok wesela, by cała rodzina zatrzymała się na chwilę, zebrała w jednym miejscu i oddała się refleksji. W przypadku pogrzebu smutnej refleksji o przemijaniu, marności doczesnego świata, albo przeciwnie – o pięknie natury i czasu zjednoczenia z nią któregoś z naszych bliskich. Tak czy inaczej jest to moment ulotny, za chwilę stracimy go z oczu i popędzimy żyć dalej. Ale ten czas warto utrwalić „w chwili zastania”, upamiętnić rodzinne spotkanie i odłożyć do przejrzenia, gdy ogarnie nas tęsknota lub nostalgia. Warto sobie uświadomić, że to naprawdę jedna z niewielu chwil w naszym życiu, gdy rodzina jest razem.

nr01
 
OD PORTRETU TYRUMIENNEGO PO FOTOGRAFIĘ REPORTAŻOWĄ
 

Pogrzebom zawsze towarzyszyło swoiste „zatrzymanie czasu” i upamiętnienie chwili. Dawna Polska, jeszcze przed rozbiorami, słynęła w Europie z tzw. portretów trumiennych. Były to realistyczne wizerunki osób zmarłych, wykonywane najczęściej na cynowej blasze i mocowane do trumny od strony głowy na czas pogrzebu. Później historia naszego malarstwa odnotowuje m.in. sceny zbiorowe przy trumnie osoby zmarłej, ale do rangi sztuki, a przynajmniej bardzo dobrego rzemiosła, zapis chwili wyniosła fotografia post mortem, pośmiertna, nazywana także fotografią mortualną. W drugiej połowie XIX początkowo polegała jedynie na utrwaleniu wizerunku samego zmarłego, z czasem przeobraziła się w zapis scenek rodzajowych związanych z pożegnaniem, przebiegiem obrzędu pochówku. A więc pomijając kwestie techniczne, nasi przodkowie dbali o „zatrzymanie chwili” zupełnie jak my dziś. I dlatego proponujemy Wam taką usługę, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z wyjątkowości czasu pożegnania Waszego bliskiego i niepowtarzalności zdarzenia. Seria zdjęć z poszczególnych etapów, po wprowadzeniu korekt i selekcji kadrów, może być dla rodziny zmarłego cenną pamiątką.

nr02
 
ZDJĘCIE, PORTRET, OBRAZ
 

Ten rodzaj usługi wydaje się być ciekawą propozycją z której korzysta już sporo osób; portret uczestniczy w uroczystości pożegnania, przypominając wizerunek zmarłego, zwłaszcza podczas pochówku urnowego, a potem pełni funkcję klasycznego portretu wiszącego na ścianie wśród innych rodzinnych fotografii. Wystarczy, że dostarczycie dowolne zdjęcie osoby zmarłej. Jeśli nie macie dobrej jakości zdjęcia portretowego, nie martwicie się. Zmienimy tło, powiększymy, wykadrujemy i wyedytujemy, to, które przynieśliście lub wysłaliście nam na maila.

Nowszą formą portretową, jaką daje dzisiejsza technologia, jest przeniesienia istniejącego zdjęcia osoby zmarłej na płótno, dzięki czemu powstaje coś na kształt portretu-obrazu. Efekt końcowy zależy w dużej mierze od materiału wyjściowego. Im zdjęcie źródłowe ostrzejsze i dobrze wybarwione, tym lepsza jakość powstałego portretu, choć oczywiście w pewnej mierze możemy niedoskonałości poprawić w procesie obróbki komputerowej zdjęcia.

nr03
 
FILM, CZYLI ZAPIS UROCZYSTOŚCI
 

Oprócz fotografii proponujemy Wam nagranie filmu z przebiegu uroczystości; zakres zawsze ustalamy ze zlecającym. Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach każdy ma telefon z kamerą lub aparatem fotograficznym, ale nie każdy ma ochotę, czas lub sposobność, by podczas pogrzebu zajmować się nagrywaniem/robieniem zdjęć. Nie zawsze też wypada. A jeśli się głębiej zastanowić, to nigdy nie wypada. Możemy Was w tym wyręczyć.

nr04
 
POŻEGNANIE W SLAJDACH
 

Jeśli optujecie za krótszą formą, możemy wykonać pokaz slajdów do wyświetlenia na ekranie telewizora lub na olbrzymim rzutniku multimedialnym w naszej sali pożegnań. Tworzy go najczęściej kilkanaście pieczołowicie wybranych fotografii, czasami połączonych z kilkusekundowymi filmikami, a wszystko to w odpowiedniej oprawie graficznej i muzycznej; to pamiątka z pogrzebu szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych, ale przyjęła się także w wielu krajach Europy.

nr05
 
MOŻESZ UCZESTNICZYĆ ONLINE
 

W miejscach publicznych, np. na cmentarzu czy w kaplicy, wykonujemy też usługi związane z utrwaleniem lub transmisją online przebiegu uroczystości na zlecenie np. znajomych osoby zmarłej. Zawsze jest grupa gości, będących członkami rodziny lub nie, którzy nie mogli w określonym dniu stawić się na miejsce pogrzebu, ale chcą – choćby online lub po fakcie – uczestniczyć w pożegnaniu. Takie rozwiązanie okazało się szczególnie przydatne w czasie pandemii, gdy transmisja online lub zapis filmowy były dla bliskich i przyjaciół pozostających w izolacji jedyną możliwością współuczestniczenia w ostatniej drodze.

NR6
 
DO POCZYTANIA I OGLĄDANIA
 

Pamiątką o zupełnie innym charakterze jest natomiast druk okazjonalny, który możemy złożyć i wydać przed uroczystością pożegnania (wówczas np. broszura może mieć charakter informacyjno-wspominkowy) lub po jej zakończeniu (wówczas może mieć formę skróconej biografii, opatrzonej tekstami i fotografiami wspominkowymi, wypowiedziami bliskich). Koszt druku jednego egzemplarza nie jest duży, kosztowniejsze jest natomiast przygotowanie samego wydawnictwa do druku, ale ogólnie rzecz biorąc nie są to duże pieniądze, a pamiątka jest jedyna i niepowtarzalna.

  Ceny wszystkich usług, o jakich przeczytałeś powyżej, znajdziesz w podkatalogu: DO POBRANIA/CENNIKI.

NASZE USŁUGI

Translate »